Fiziksel Veri İmhasının Avantajları ve Dezavantajları

Fiziksel veri imhasının avantajları olduğu kadar dezavantajları da bulunmaktadır. En güvenli imha yöntemlerinden biri olan fiziksel imha ezme, öğütme, zımpara, kimyasal arıtma ve yakma şeklinde uygulanmaktadır. Bu yöntemlerle sürücüler kullanılmaz hale getirilerek kesin özüme ulaşılmaktadır.

Bu yöntemlerin yetkili ve eğitimli kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Doğru yapılması halinde bütün riskleri ve sorunları ortadan kaldırarak günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Ufak parçalara ayrılan medyaların bir araya gelmesi mümkün olmadığı gibi verilerin kurtarılması da mümkün değildir.

Fiziksel veri imhasının dezavantajlarına gelince imha edilen verilerin tekrar geri alınması mümkün değildir. Doğru ve güvenli imha işlemi yapılmadığı zaman küçük parçalar üzerinden veri kurtarma işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Bu nedenle kırma ve üstüne yazma gibi işlemler risk teşkil etmektedir.

CD, DVD gibi sürücülerde saklanan verilerden kesin olarak kurtulmak için yüzeyi tahrip etmek ya da endüstriyel öğütücülerle imha işlemini gerçekleştirmek gerekmektedir. Böylece kalıcı olarak silinen veriler tüm riskleri de ortadan kaldırmaktadır. O halde yapılması gereken güvenilir imha hizmeti eren firmaları tercih etmektir.

Kaynak: http://www.guvenliimha.com © Copyright Makaleyi izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.