Dijital Veri Ortamlarının İmhası

BY IN Genel NO COMMENTS YET

Verilerin üzerine kaydedilerek saklandığı ortamlara dijital veri ortamları denmektedir. En ideal veri saklama ortamları CD, DVD, Data kartuşlar ve hard disklerdir. Bu ortamları bilinen yöntemlerle silmek, format attırmak imha etmek için yeterli bir yöntem değildir.

Kesin çözüme ulaşmak ancak fiziksel imha yöntemleri ile gerçekleşmektedir. Güvenli olarak imha edilmesi için bazı yazılımlar ve özel cihazlar tasarlanmış ve kesin çözüme ulaşılmıştır. Ayrıca bazı standartlar getirilerek kullanım koşulları, geri dönüşüm ve çevre kirliliği de zorunlu kılınmıştır.

Öğütme, yakma, eritme gibi yöntemlerle dijital veri ortamları imha edilerek tüm riskler ortadan kaldırılmaktadır. Kişisel bilgiler, özel belgeler ve birçok verilerin saklandığı ortamlar güvenli imha edilmediği zaman müşterilere sorun olarak geri dönmektedir.

Böyle bir risk almamak için güvenilir imha hizmeti veren firmalarla çalışmaya özen göstermelisiniz. Metal aksamlı maddelerin imha edilmesi için uygun bir saha ve profesyonel kişilerin imha işlemini yapması gerekmektedir. En ufak bir parçanın kalması dahi verilerin ele geçme riskini arttırmaktadır. risk alamadan kesin çözüme ulaşabilirsiniz.

Kaynak: http://www.guvenliimha.com © Copyright Makaleyi izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

So, what do you think ?